PORADNIK DOMOWY

praktyczne wskazówki i porady dla każdego

Zwalczanie wszy

Twierdzenie, że wszy to przypadłość brudasów jest bardzo często powtarzaną zwykła bzdurą. Wesz głowowa faktycznie ma najlepsze warunki do rozwoju we włosach brudnych i zaniedbanych ale jeśli tylko ma okazję takiej głowy przeskoczyć na inną to zrobi to natychmiast i zaraz się zadomowi. Efektem tego faktu są właśnie tak częste epidemie wszawicy w przedszkolach. Nie słuchajmy opowieści o tym, że jeżeli dziecko ma wszy to znaczy, że jest zaniedbane.

Wszy

Tak jak jednak już wspomniano, wszy najlepiej rozwijają się w brudzie (co nie znaczy, że gdzie indziej też nie jest im bardzo dobrze – podkreślmy to jeszcze raz). Jeśli zauważymy choć jedną wesz, musimy zaraz przystąpić do akcji bo owad ten przenosi zarazki bardzo groźnego duru (tyfusu) plamistego. Pierwszy krok zwalczania wszy na głowie to wyczesywanie bardzo gęstym grzebieniem. Jeśli po kilku zabiegach swędzenie ustanie to wystarczy zwilżyć skórę głowy roztworem alkoholowym sabadyli, odczekać godzinę i umyć włosy spłukując e wodą z odrobina octu.

Problemem jest pojawienie się gnid czyli licznych jaj wszy. Należy wtedy dzielić włosy na cienkie pasma i zwilżać je naftą. Po kilku godzinach należy włosy wyczesać gęstym grzebieniem i umyć wodą z mydłem. Zabieg powtarzamy co drugi dzień. W momencie kiedy swędzenie znika, powtarzamy procedurę po raz ostatni i możemy uznać, że wszy już nie ma.

Naftę można zastępować dostępnymi w aptekach nowoczesnymi środkami na wszy.

Rzadziej występują problemy z wszami łonowymi. Pojawiają się one głównie pod pachami i w okolicach krocza, u mężczyzn również na klatce piersiowej. Są one mniejsze niż te na głowie i bardzo mocno wbijają się w naskórek. By je zniszczyć należy zgolić włosy i smarować się regularnie naftą.13 Responses

 1. Karolina October 18 2011 @ 9:53 am

  Super porady. Ja się zaraziłam gdzieś w szkole i zobaczyłam je dopiero po tygodniu. Ponieważ miałam krosty na plecach, szyi i głowie. Teraz się staram uwolnić od nieproszonych gości. Mama mówi, że to moja wina, ale to nieprawda. Obym nikogo z przyjaciół nie zaraziła.

 2. Aleks June 4 2012 @ 12:50 pm

  Ja się chyba zaraziłam wszami. Gdy higienista sprawdzała nam glowy powiedziala że niktt nie ma lecz gdy na lekcji poszłam do toalety zobaczylam w lusterku że coś chodzi mi po głowie na początku nie wiedziałam co to jest ale gdy ściągłam to z głowy to zobaczyłam , teraz mnie swędzi łep , nie chce mówić NIKOMU ALE NIKOMU !!!!! jakie są domowe sposoby na to ? taki grzebien gdzies mam

 3. Patka November 19 2012 @ 9:27 am

  Podobno majonez jest skutecznym tępidłem na te uciążliwe przyjaciółki wszy wetrzeć w skóre głowy i nałożyć szczelnie foliową reklamówkę…

 4. Anonymous April 11 2013 @ 2:06 pm

  Jestem facetem. Mam bujne fajne wlosy i niestety jakis pacholek niumyty mnie zarazil. Dzisiaj wezme na 3 dni 60% alkoholu lub wody kolonskiej na glowe i pod reklamowke. Lepszy alkohol niz golenie glowy na lyso i do tego ten tyfus, choroba ktora moze sie pojawic wraz z tymi owadami.

 5. Iwona May 18 2013 @ 9:06 pm

  Co za bzdury wypisujecie ludzie!!!! Jaki alkohol? jaka reklamówka? a majonez??? Pogieło was? w jakich czasach wy żyjecie? Wystarczy odwiedzić pierwszą lepszą aptekę i kupić preparat likwidujący wszawicę.Szampon lub płyn. Aplikuje się go na włosy , pozostawia na 20, 30 min lub 1 godzine. Po kilku dniach powtórzyć i po wszach!!!!

 6. wera November 9 2013 @ 9:47 pm

  ile trzeba trzymać ocet na włosach ? Pół godziny wystarczy?

 7. matka November 14 2013 @ 9:45 am

  W mojej szkole są wszy i panicznie się boję że je dostanę co mg zrobić żeby ich nie dostać pomóżcie

 8. koniczyna November 14 2013 @ 9:49 am

  Moja mama mi sprawdzała głowę i znalazła jakieś białe coś poprzyczepiane do włosów, błyszczało się ale bardzo przypomina to lupiez natomiast nie znalazła żadnej wszy skąd mogę wiedzieć że to właśnie to?????? Proszę pomóżcie

 9. Aneta January 6 2014 @ 7:04 am

  U mnie wszy wystąpiły w nowym roku. Umyłam raz odzywką i czesałam a ręcznie zdejmuje te jajeczka, potrzebna jest czyjas pomoc. Potem roztworem z octem i wodą polałam i nałożyłam strecz na włosy ( wpierw owinelam ręcznikiem ) niestety uciążliwe gnidy nadal są ale codziennie coś robie na wszy żeby jak sie wylegnął, zabić je aby nie złożyly jaj.

 10. Mikona February 20 2014 @ 11:42 am

  Polecam szampon sora forte. Będzie skuteczny, jeśli zastosujecie się do wskazówek na opakowaniu. Szamponem należy normalnie tak jak zwykle umyć głowę, przez 10 min masować, spłukać i wyczesać wszy załączonym do opakowania grzebykiem.

 11. nati 123456 August 2 2014 @ 5:45 pm

  hejka wszystkim najleppszym rozwiązaniem na wszy i gnidy jest sprej nyda szybko działa pomaga po jednym dniu

 12. Aleksandra June 8 2016 @ 8:30 pm

  Hej. Temat stoi w miejscu, a ja potrzebuję porady. Dzieciaki przyniosły ze szkoły wszy, a ja dawno nie miałam tego problemu i nie wiem co jest teraz skuteczne. Co polecacie kupić? Bo dopiero jutro będę biegła do apteki… Pomóżcie.

 13. Paulina June 9 2016 @ 9:40 am

  Aleksandra jeżeli jeszcze zdążyłam to biegnij do apteki po nasz sprawdzony preparat Hedrin raz. U nas za każdym razem działa i spokojnie mogę go Tobie polecić.

Dodaj komentarz

Zachęcamy wszystkich czytelników, do podzielenia się swoją wiedzą w danym temacie. Dodajcie swój komentarz, napiszcie w nim swoje własne doświadczeni i sposoby. To dzięki wam, porady i ciekawostki na tej stronie mogą być jeszcze bardziej wartościowe! Serdecznie zapraszamy!