PORADNIK DOMOWY

praktyczne wskazówki i porady dla każdego

Zwalczanie szczurów

Zwalczanie szczurów można prowadzić na trzy sposoby, jeśli gryzonie się u nas już zadomowiły to najlepiej wykorzystać wszystkie z nich: zabezpieczanie, odstraszanie i eksterminowanie.

szczur

Pierwsza z tych metod polega na uniemożliwieniu szczurom dostania się do naszego domu i mieszkania. W ich przypadku jest to dość trudne gdyż potrafią one przechodzić rurami kanalizacyjnymi i wychodzić nawet z sedesu spod stojącej w nim wody. Niemniej trzeba się postarać by wszystkie wyrwy w ścianach, nieszczelności przy oknach albo przy rurach były zabezpieczone tak żeby nie dało się przez nie przejść. Problemem są zwłaszcza okienka piwniczne.

Odstraszanie przebiega w sposób wręcz trywialny – szczury nie lubią domów z psami i kotami. Zwłaszcza te drugie są ich wrogami chociaż trzeba pamiętać, że wyrośnięty szczur jest sobie w stanie spokojnie poradzić z dachowcem i na przykład zamykanie w piwnicy najeżdżanej przez szczury kota skończyć się dla naszego pupila tragicznie. Szczura i tak kot nie zje – otrułby się.

Fizyczne usuwanie szczurów polega głównie na ich zwalczaniu mechanicznym. Trutki są skuteczne ale tylko jeśli nie ma jeszcze gryzoni za dużo. Szczury żyją w stadach i nieznanego pożywienia zawsze kosztuje najpierw jeden z nich. Jeśli stanie mu się coś złego to inne już nie ruszą danego typu trutki. Pułapki można wykonać nawet samodzielnie. Oprócz najbardziej znanych, klasycznych pułapek na gryzonie, stosować można pojemniki, w które szczury wpadną i już nie wyjdą. Buduje się je ze śliskich materiałów tak by po wejściu do nich zwabione pożywieniem zwierzęta nie mogły już potem wyjść. Brzegi takiego najlepiej szklanego pojemnika dobrze jest wysmarować olejem roślinnym – zwierzęta są przez ten zapach przyciągane i dodatkowo utrudnia on im wyjście na zewnątrz.

Polecamy asortyment sklepu, który przyda Ci się w walce ze szczurami – zobacz.One Response

  1. globfly November 6 2013 @ 12:30 pm

    A jakieś specyfiki, których zapachu szczury nie znoszą ?

Dodaj komentarz

Zachęcamy wszystkich czytelników, do podzielenia się swoją wiedzą w danym temacie. Dodajcie swój komentarz, napiszcie w nim swoje własne doświadczeni i sposoby. To dzięki wam, porady i ciekawostki na tej stronie mogą być jeszcze bardziej wartościowe! Serdecznie zapraszamy!