PORADNIK DOMOWY

praktyczne wskazówki i porady dla każdego

Zwalczanie rybików cukrowych

Rybiki cukrowe znane są szerzej pod nazwami takimi jak srebrzyki czy wilgo tniaki. Jest to efektem ich wyglądu – 2-4mm, srebrne, obłe – oraz ulubionego miejsca przebywania, którym są wilgotne łazienki. Rybiki do życia potrzebują bowiem ciemna, ciepła i wilgoci. Pojawiły się w naszym kraju niedawno bo dopiero około 100 lat temu. Przybyły do nas z krajów tropikalnych.

Rybik cukrowy

Obecnie rybiki znajdują idealne warunki do rozwoju w budownictwie wielorodzinnym, w którym zwykle łazienki są blisko kuchni a poszczególne mieszkania są gęsto ułożone. Sprzyjają im też łazienki bez okien, w których wilgoć długo się utrzymuje.

Zwalczanie tych stworzeń należy prowadzić poprzez zmianę warunków głównie w łazience. Powinniśmy zadbać o ochłodzenie jej i wysuszenie by wyeliminować panujący w niej zazwyczaj klimat tropikalny. Wszystkie kąty trzeba dokładnie wymieść i osuszyć a szpary zabezpieczyć. Szczególną uwagę trzeba zwrócić na wykładziny PCV, pod którymi potrafi być ich całe mnóstwo. Zabezpieczyć trzeba wszystkie sypkie produkty spożywcze takie jak cukier i mąka a skórzane ubrania i książki umieszczać tylko w miejscach chłodnych i suchych.

Jeśli znajdziemy większą kolonię rybików to możemy użyć specjalnych środków chemicznych do ich zwalczania pod warunkiem, że w domu nie ma ani małych dzieci ani zwierząt domowych.

Skuteczne są również domowe sposoby ich odstraszania i zwalczania. Bardzo skuteczne są kartoniki posmarowane miodem rozkładane na noc. Rano będą oblepione rybikami. Kartonik należy wrzucić do pieca lub do wiadra z bardzo gorącą wodą. Skuteczna jest również mieszanka cukru pudru z boraksem. Po wytępieniu rybików zaprzestajemy walki z nimi do momentu kiedy przybędzie do nas ich nowa kolonia…

Polecamy również sprawdzić skuteczne środki do walki z rybikami cukrowymi.2 Responses

 1. Patrycja September 15 2011 @ 1:34 pm

  A ja widziałam rybiki w mojej łazience.
  Pełzają i są oślizgłe.
  Może są w mojej łazience, dlatego bo nie mam w niej okien?
  Jak mogę się ich pozbyć? Możecie mi coś doradzić?
  Mam na myśli specjalny środek chemiczny godny polecenia.

 2. Ophelia U. Delaney July 28 2013 @ 12:11 pm

  Ciekawe, kto ma piec w domu? Poza tym jak się wyłoży miód na jedne owady skuszą się inne w posatci mrówek. Te porady są trochę jak z XIX wieku. Ale na rybiki cukrowe działą dobrze metoda opisana. Ja nie wykładałem żadnego miodu, po prostu wycieram podłogi do sucha i otwieram drzwi i i ich liczba u mnie spadła.

Dodaj komentarz

Zachęcamy wszystkich czytelników, do podzielenia się swoją wiedzą w danym temacie. Dodajcie swój komentarz, napiszcie w nim swoje własne doświadczeni i sposoby. To dzięki wam, porady i ciekawostki na tej stronie mogą być jeszcze bardziej wartościowe! Serdecznie zapraszamy!