PORADNIK DOMOWY

praktyczne wskazówki i porady dla każdego

Zwalczanie prusaków

Walka z prusakami to prawdziwa syzyfowa praca. Jeśli bowiem w naszym domu lub mieszkaniu panują korzystne dla nich warunki to prędzej czy później ich inwazja zacznie się od nowa. Nie oznacza to oczywiście, że z góry mamy się poddawać. Niemniej musimy być gotowi na powtarzanie bitew średnio co miesiąc. Jeśli mieszkamy w domu wielorodzinnym to musimy koniecznie zgrać nasze wysiłki z wszystkimi sąsiadami i administracją. Uszczelnione muszą być wszystkie szpary i przejścia umożliwiające przechodzenie szkodników pomiędzy mieszkaniami gdyż pozostanie ich w którymkolwiek z mieszkań spowoduje rozpowszechnienie się ich po całym budynku w ciągu tygodnia.

Prusak

Po zamknięciu wszystkich przejść, które nie powinny istnieć, najlepiej jest zastosować specjalną pastę lub żel z toksycznymi dla prusaków środkami. Pamiętać należy, że jest ona toksyczna także dla małych dzieci i zwierząt domowych więc nie można z niej korzystać jeśli są one obecne w domu. Pastą smarujemy miejsca najczęstszych przemarszów prusaków: wyjścia kratek wentylacyjnych i progi drzwi wyjściowych i balkonowych.

Domowe środki walki z prusakami obejmują głównie stosowanie szmat nasączonych w alkoholu. Najlepiej w piwie. Owady te uwielbiają jego smak i jeśli szmatę zostawi się na noc w miejscu odwiedzanym przez nie często to nad ranem można spokojnie pozmiatać na szufelkę sporą ich grupę. Z powodu upojenia alkoholowego nie będą w stanie uciekać. Trzeba je następnie spalić lub zabić wrzątkiem. Stosować można też bardziej przemyśle pułapki – głębokie naczynie z piwem, do których Prusaki wpadną i nie mogąc potem wyjść po śliskich ściankach, potopią się. Można do Tegu użyć na przykład obciętej plastikowej butelki z szyjką obróconą do góry nogami i włożoną w dolną część butelki.

Zobacz również inne preparaty na prusaki.4 Responses

 1. Paulina September 15 2011 @ 1:16 pm

  Prusaki ciężko wytępić, ale przy wspólnej mobilizacji jest to możliwe.
  Mogą być wszędzie, np.: w pubach czy restauracjach.
  Nie obejdzie się wtedy bez dezynsekcji, którą co jakiś dłuższy czas trzeba powtarzać.

 2. Dorota September 15 2011 @ 1:22 pm

  To obrzydlistwo jest u mnie w domu i nie wiem, co robić, dlatego szukam różnych sposobów, zwłaszcza domowych, bo mam dzieci i nie chciałabym ich narażać na wdychanie chemii.
  Czy mogą mi Państwo jeszcze coś polecić, poza tym, co jest tutaj powyżej napisane w artykule?
  Próbowałam posprzątać, nie zostawiać resztek jedzenia np.: w koszu na śmieci, ale to nie do końca pomogło.
  Poza tym mieszkam w bloku i zadanie jest tym trudniejsze. Co mogę zrobić?
  Proszę o poradę.

 3. Grażyna September 15 2011 @ 1:28 pm

  Do Pani Doroty:

  Najlepiej, jeśli Pani poprosi o pomoc firmę oferującą usługi dezynsekcyjne i zaangażuje niestety w to przedsięwzięcie cały blok.
  To może być skomplikowane, ale to
  tak naprawdę pomoże Pani w rozprawieniu się z tymi szkodnikami.
  Na czas dezynsekcji dobrze też nie narażać dzieci
  na kontakt z jakąkolwiek chemią.

 4. ARTUR August 10 2012 @ 6:33 am

  RATUJCIE !!!!
  U MOJEJ MAMY ZALAGLY SIE PRUSAKI JEST ICH BARDZO DUZO. ZADNE SRODKI NIE POMAGAJA. PROSZE O RADE. NADMIENIAM IZ MAMA POSIADA DWA KOTY.Z GORY DZIEKUJE.

Dodaj komentarz

Zachęcamy wszystkich czytelników, do podzielenia się swoją wiedzą w danym temacie. Dodajcie swój komentarz, napiszcie w nim swoje własne doświadczeni i sposoby. To dzięki wam, porady i ciekawostki na tej stronie mogą być jeszcze bardziej wartościowe! Serdecznie zapraszamy!