PORADNIK DOMOWY

praktyczne wskazówki i porady dla każdego

Zwalczanie pcheł

Do spokojnego składania jaj i rozwoju larw pchły potrzebują odrobiny spokoju dlatego lubią miejsca brudne i zakurzone, rzadko sprzątane. Ich głównymi wylęgarniami są zawsze szpary w deskach podłogowych, zaniedbane strychy i schowki w starych domach.

Pchła widziana pod mikroskopem elektronowym. Obraz w fałszywych kolorach.

Ze szpar w podłodze można usunąć je bardzo skutecznie. Często wystarcza mocny odkurzacz, którego wąską końcówkę należy dość długo potrzymać nad szparami. Skuteczne jest też zamiatanie i szorowanie ostrą szczotką a także zalewanie gorącą wodą z dodatkiem chloru. Na tak wyczyszczoną podłogę nanosimy terpentynę i pastę do podłogi. Bardzo skuteczne są preparaty na pchły przeznaczone właśnie do nanoszenia na podłogi lecz nie wolno z nich korzystać domach z małymi dziećmi i zwierzętami domowymi. Podłoga nie nadająca się do mycia musi być dokładnie odkurzona i nasmarowana amoniakiem, do czego używamy pędzelka. W szpary w podłodze sypiemy naftalinę.

Pcheł znajdziemy także zawsze dużo w pościeli. Trzeba ją codziennie trzepać i wietrzyć ale nie wolno wykorzystywać żadnych preparatów gdyż podtrulibyśmy sami siebie.

Z pchłami można powalczyć też dość skutecznie zapachami. Najlepsza jest świeża mięta kładziona na łóżku ale bardzo dobrze działają też płatki róży i liście paproci. Nie zastąpią one jednak w żadnym wypadku pozostałych wysiłków.

Pierwsze pojawienie się pcheł w domu spowodowane jest zwykle naniesieniem ich przez zwierzęta domowe. Jeśli znajdziemy na psie lub kocie pchły to trzeba je wykąpać w specjalnym szamponie – jest to metoda skrajnie skuteczna.

Naszych pupili zabezpieczyć przed ponowną intruzją możemy za pomocą specjalnych obroży z trucizną na owady. Pamiętać tylko należy, że jej działanie jest ograniczone czasowo i trzeba ją dość często zmieniać zgodnie ze wskazaniami producenta.

Jeśli wszystkie te środki zawiodą, zawsze można poratować się specjalistycznymi środkami na pchły.Dodaj komentarz

Zachęcamy wszystkich czytelników, do podzielenia się swoją wiedzą w danym temacie. Dodajcie swój komentarz, napiszcie w nim swoje własne doświadczeni i sposoby. To dzięki wam, porady i ciekawostki na tej stronie mogą być jeszcze bardziej wartościowe! Serdecznie zapraszamy!