PORADNIK DOMOWY

praktyczne wskazówki i porady dla każdego

Zwalczanie mrówek faraona

Gdyby mrówki były choć trochę większe to one a nie my panowałyby dzisiaj na Ziemi. Na szczęście wciąż mamy nad nimi przewagę wzrostu chociaż czy przewyższamy je też organizacją, można by dyskutować. Mrówki te lubią nasze domostwa ponieważ jest w nich ciepło – dla normalnej aktywności potrzebują one temperatury co najmniej 14 stopni Celsjusza. Pochodzą one z Indii gdzie takie temperatury to standard.

Mrówka faraona

Pierwsze wzmianki o mrówkach faraona w Polsce pochodzą z początków XX wieku ale ich aktywność tak naprawdę zaczynamy notować od czasów upowszechnienia się budownictwa wielorodzinnego w technologii wielkiej płyty, która zapewnia im znakomite warunki do rozwoju tworząc wiele ogrzewanych a niewykorzystywanych pomieszczeń i łatwe przemieszczanie się dzięki szparom między płytami. Gniazda mrówek znajdziemy głównie w pobliżu źródeł ciepła. Pełno ich jest w różnych szparach, w ścianach a nawet pod wykładzinami. Jedna kolonia w ciągu 3 lat może opanować wieżowiec.

Znalezienie gniazda mrówek nie jest zbyt trudne gdyż jedno ich osiedle działa na terenie co najwyżej 2 mieszkań i obserwacja ich tras od razu doprowadzi nas do celu. Zniszczenie gniazda to jednak zadanie na wiele tygodni. Walkę z mrówkami musimy zacząć od blokowania im możliwości przemieszczania się przez zabezpieczanie wszystkich szpar. Wszędzie. Zadbać też trzeba o pedantyczną czystość przez sprzątanie wszelkich okruchów jedzenia. Brudne naczynia zawsze zostawiamy w wodzie. Następnie można przystąpić do wykładania specjalnych trutek, które można kupić odpowiednich sklepach.

Czasami pojawiają się w mieszkaniach też inne – czarne o długości ok. 4mm. Są one niegroźne lecz uciążliwe a gniazda mają poza naszymi domami. By się ich pozbyć wystarczy ułożyć miejscach, w których wchodzą do mieszkania odrobinę fusów z kawy. I chować słodycze, które je do nas zwabiają.

Jeśli już wszystkie metody walki z mrówkami faraona nie zdadzą egzaminu, zobacz profesjonalne narzędzia do walki z mrówkami faraona.One Response

  1. Daniel March 26 2015 @ 10:16 am

    Najlepiej je potraktować Afanisepem Pylistym.

    Polecam, u mnie wyginęły wszystkie.

Dodaj komentarz

Zachęcamy wszystkich czytelników, do podzielenia się swoją wiedzą w danym temacie. Dodajcie swój komentarz, napiszcie w nim swoje własne doświadczeni i sposoby. To dzięki wam, porady i ciekawostki na tej stronie mogą być jeszcze bardziej wartościowe! Serdecznie zapraszamy!