PORADNIK DOMOWY

praktyczne wskazówki i porady dla każdego

Zwalczanie moli

Pojawienie się moli to duży problem ponieważ ich ulubionym pożywieniem są zwykle nasze najlepsze ubrania. Lęgną się one zwłaszcza w szafach, w których schowaliśmy na okres lata nasze zimowe ciężkie ubrania. Jeśli je tam odkryjemy to musimy całą szafę opróżnić i dokładnie wywietrzyć oraz przejrzeć poszukiwaniu jaj.

To samo robimy z ubraniami i dodatkowo je wytrzepujemy. Znalezione jaja niszczymy a miejsce po

nich prasujemy bardzo gorącym żelazkiem przez grubą lnianą zaparzaczkę. Jeśli jaj było wyjątkowo dużo to miejsca po nich powinno się przetrzeć terpentyną.

Mol

Kluczowe jest zabezpieczenie szafy przed pojawieniem się moli. Najprostsze choć nie zawsze skuteczne jest rozwieszenie w niej specjalnych środków chemicznych zabijających mole. Są one dostępne w sklepach z chemią przemysłową. Równie dobrze możemy jednak poradzić sobie sami susząc skórki z cytryny i wieszając je na ubraniach zawinięte w woreczki z gazy. Do kieszeni i rękawów ubrań możemy dodatkowo wkładać przedmioty odstraszające mole swoim zapachem – kamforę, miętę, igły sosnowe czy macierzankę. Na te owady bardzo źle działa też farba drukarska więc jeśli planujemy odstawić ubrania na dłużej to można je pozawijać w świeżo wydrukowane gazety.

Często zdarza się także, że mole pojawiają się w dywanach. W takim przypadku trzeba go dokładnie odurzyć i wyszczotkować. Następnie przygotowujemy wodę z octem i nasączamy nią lniane płótno, które układamy na zainfekowanych miejscach. Całość ogrzewamy bardzo mocno żelazkiem ale nie dotykamy nim samej powierzchni dywanu gdyż wyprasowalibyśmy jego włosie.

Jeśli mimo wszystko, powyższe sposoby się nie sprawdzą – sprawdź specjalistyczne środki i preparaty do walki z molami.Dodaj komentarz

Zachęcamy wszystkich czytelników, do podzielenia się swoją wiedzą w danym temacie. Dodajcie swój komentarz, napiszcie w nim swoje własne doświadczeni i sposoby. To dzięki wam, porady i ciekawostki na tej stronie mogą być jeszcze bardziej wartościowe! Serdecznie zapraszamy!