PORADNIK DOMOWY

praktyczne wskazówki i porady dla każdego

Zwalczanie karaluchów

W naszym kraju karaluchy na szczęście nie są jeszcze bardzo dużym problemem ale z tym twierdzeniem na pewno nie zgodzi się spora grupa osób, u których się już one zalęgły. Karaczany pojawiają się wszędzie tam gdzie mogą liczyć na ciepło, odrobinę wilgoci i spokojne miejsca do przebywania w ciągu dnia. Wychodzą ze swoich kryjówek głównie w nocy lecz w ciągu dnia też się pojawiają.

Karaluchy - Samiec (z lewej) i samica

Eliminacja karaluchów z naszego domu musi zacząć się od ograniczenia możliwości ich przemieszczania. Osiąga się to przez zabezpieczenie wszelkich szpar w ścianach, uszczelnienie drzwi i okien oraz zadbanie o to by przy rurkach przechodzących przez ściany i podłogi nie było prześwitów. Wtedy będą zmuszone do korzystania tylko z bardzo małej ilości dróg przemieszczania co ułatwi ich wybicie. Jeśli mieszkamy w domu wielorodzinnym to koniecznie musimy zgrać nasze starania ze wszystkimi pozostałymi mieszkańcami. Karaluchy bardzo łatwo mogą bowiem wrócić do nas jeśli gdzieś w budynku przetrwa choćby ich jedna para.

Aktywne zwalczanie karaczanów polega na truciu ich specjalnymi pastami rozprowadzanymi głównie przy kratkach wentylacyjnych, z których owady wychodzą. Jeśli ze względu na małe dzieci lub zwierzęta domowe nie można użyć trucizny to trzeba odwołać się do domowych metod. Są to przede wszystkim pułapki w postaci głębokich naczyń, do których owady wpadają i nie mogą potem wyjść. Można je kupić w sklepie ale da się też zrobić je samodzielnie według licznych schematów w Internecie. Kluczowa jest przynęta wabiąca karaluchy do pułapki. Najbardziej skuteczne okazuje się piwo.

Karaluchy giną bardzo szybko jeśli w domu pojawią się prusaki. Niestety jest to leczenie dżumy cholerą, czego się oczywiście nie poleca 😉

Polecamy również skuteczne środki na karaluchy, z dostawą do domu – bez wstydu :)8 Responses

 1. Teresa September 15 2011 @ 12:39 pm

  Jeszcze raz należałoby powtórzyć – musi być porządek, jeśli nie chcemy mieć w domu nie tylko karaluchów.
  Trudno je wytępić, kiedy już się pojawią, bo żeby je wyeliminować trzeba nie tylko przeprowadzić dezynsekcję w jednym mieszkaniu,jeśli mieszkamy w bloku, ale w całym budynku.
  To trudne, chociaż możliwe do wykonania zadanie.
  Jednak najlepiej, zapobiec tak przykrej sytuacji i zacząć dbać o czystość domu.

 2. Teresa September 15 2011 @ 12:59 pm

  Gruntowna dezynsekcja może pomóc, jednak najlepiej zawsze jest zapobiegać,to fakt.
  Podobno najlepsze jest piwo, tez coś o tym słyszałam.
  Wystarczy namoczyć ściereczkę piwem i kiedy karaluchy pozostaną na niej już otrute,zalać ją wrzątkiem i wyrzucić.
  Teraz raczej nie występują tak karaluchy jak prusaki, które w jakiś sposób tępią te pierwsze.

 3. Krystyna September 15 2011 @ 1:04 pm

  Dobra dezynsekcja, zachowanie porządku i powinno być po kłopocie.
  Widać, że karaluchy są paskudne nie tylko z wyglądu, ale i do tego nie chcą się wynieść.
  Radzę Wszystkim, aby dbali o swój dom, bo w przeciwnym razie, najskuteczniejszy sposób na problemy np.: z karaluchami to przeprowadzka w inne miejsce, a tego z pewnością byśmy nie chcieli robić.

 4. Michał August 17 2012 @ 6:35 am

  Najlepszym i najmniej kosztownym sposobem pozbycia się karaczanów – prusaków i karaluchów z domu, jest zamówienie profesjonalnej firmy ddd. Preparaty dezynsekcyjne są bardzo zaawansowane i bezpieczne przy odpowiednim użyciu. Skuteczność osiągamy stuprocentową pod warunkiem wykonania zabiegu we wszystkich mieszkaniach bloku. Ważne aby zabieg powtórzyć dezynsekcję po około 4 tygodniach bo preparaty nie działają na jaja owadów.

 5. paulina June 1 2013 @ 5:33 pm

  Kararuhy mam je wszędzie i wszystkiegopróbowałam i nic nie skutkuje mieszkam w bloku mam małe dzieci i często chorują pomóżcie

 6. irena July 29 2013 @ 10:49 am

  Miło mi, że mogłam pomóc Panu Andrzejowi. Jeśli więcej osób chce tam kupić preparaty to zapraszam … reklam zmoderowana …. :)

 7. Kasia November 8 2013 @ 9:00 am

  Witam. W Szczecinie przy ul Potulickiej 40 jest zarobaczony blok. Piwnice zalane wodą i nikt z tym nic nie robi

 8. Jarecki June 23 2015 @ 12:12 pm

  najwięcej tych małych stworzeń można spotkać szczególnie w restauracjach i knajpach na dworcach PKP :)

Dodaj komentarz

Zachęcamy wszystkich czytelników, do podzielenia się swoją wiedzą w danym temacie. Dodajcie swój komentarz, napiszcie w nim swoje własne doświadczeni i sposoby. To dzięki wam, porady i ciekawostki na tej stronie mogą być jeszcze bardziej wartościowe! Serdecznie zapraszamy!