PORADNIK DOMOWY

praktyczne wskazówki i porady dla każdego

Zwalczanie i sposoby na rozkruszki

Jeśli przechowywane w piwnicy przetwory i warzywa po zjedzeniu powodują problemy pokarmowe to trzeba bardzo bacznie przyjrzeć się im w celu poszukiwania rozkruszków. Są to malutkie owady z grupy roztoczy o rozmiarze zwykle nie przekraczającym 1mm. Żerują one na zmagazynowanej w chłodnych i wilgotnych warunkach żywności.

Rozkruszki

Są one dość dużym problemem gdyż w przeciwieństwie do większości szkodników są w stanie bez problemu rozwijać się w niskiej temperaturze spadającej nawet do poziomu 3 stopni Celsjusza. Ich szkodliwość polega na zjadaniu naszych zapasów ale to tylko początek. Ich odchody i spowodowane przez nie uszkodzenia prowadzą do rozwoju pleśni i grzybów, które ostatecznie niszczą żywność. Powstające w ich obecności odpady są też dla nas bezpośrednio groźne.

Rozkruszki rozwijają się bardzo szybko. Porażone produkty trzeba po prostu wyrzucić. Jeśli nie rozwinęły się jeszcze zanadto to trzeba jak najbardziej osuszyć miejsce ich występowania. Przy wilgotności względnej poniżej 70% zaczynają szybko ginąć i nie mogą się rozmnażać.

Taki poziom wilgotności można uzyskać po prostu przez wietrzenie pomieszczenia. Jeśli rozkruszki mają tendencję do wracania to wietrzenie trzeba po prostu przeprowadzać regularnie.

 Zobacz środki na roztocza i rozkruszki.2 Responses

 1. Halina September 15 2011 @ 10:02 am

  Rozkruszki to coś okropnego, ale jest na nie sposób dający długotrwałe efekty.
  Produkty nimi zakażone pachną odrażająco, jest to stęchlizna, więc chyba nie muszę opisywać jak jest to nieprzyjemne.
  Trzeba naprawdę uważać na rozkruszki, bo m.in.: one powodują problemy żołądkowe.

 2. Katarzyna September 15 2011 @ 10:08 am

  Fuj! Wyglądają paskudnie, mam nadzieję, że ja nie będę mieć z nimi nigdy do czynienia. ;D
  Czy są tak poza tym jakieś inne sposoby niż “mrożenie” albo “zgrzanie” tego szkodnika, aby się go pozbyć?
  W każdym razie ja wyrzuciłabym, to w czym znalazłabym rozkruszki i myślę, że to by wystarczyło. ;D

Dodaj komentarz

Zachęcamy wszystkich czytelników, do podzielenia się swoją wiedzą w danym temacie. Dodajcie swój komentarz, napiszcie w nim swoje własne doświadczeni i sposoby. To dzięki wam, porady i ciekawostki na tej stronie mogą być jeszcze bardziej wartościowe! Serdecznie zapraszamy!