PORADNIK DOMOWY

praktyczne wskazówki i porady dla każdego

Zwalczanie i sposoby na GRYZKI

Często pierwszym problemem z gryzkami jest właściwe rozpoznanie owada, który nas atakuje. Gryzki to maleńkie owady o wielkości od 1mm do 2mm. Mają miękkie, kremowe ciała, czasami z maleńkimi skrzydełkami. Charakterystyczna jest ich duża głowa. W naszych domach znajdziemy je głównie w miejscach wilgotnych.

gryzki

Narażone są zwłaszcza nowo wybudowane domy. W przyrodzie żyją one głównie na drzewach więc w domach lokują się głównie w starych książkach i pleśniejącym drewnie. Nie brakuje ich także w miejscach gdzie dostępne są wilgotne przetworzone rośliny – wilgotnych tapetach, , starych skórach, wilgotnych ścianach.

Najlepszym sposobem na nie jest niedopuszczenie do zawilgocenia domu. Jeśli wilgotność jest w pomieszczeniu mniejsza niż 55% to na pewno się nie rozwiną. Jeśli już się pojawią to nie należy panikować gdyż nie są groźne dla człowieka a zjadać mogą nam głównie książki i kolekcje owadów jeśli ktoś takowe posiada.

Wystarczy osuszyć pomieszczenie i po sprawie. Jeśli jest niebezpieczeństwo, że pokój znowu się zawilgoci (na przykład w podmokłych piwnicach) to należy w nim po osuszeniu rozwiesić chemiczne środki na mole w ilościach odpowiednich do wielkości pomieszczenia.5 Responses

 1. Danuta September 15 2011 @ 11:11 am

  Odkryłam je całkiem niedawno w mojej piwnicy.
  Nie była ogrzewana, więc wysoki poziom wilgotności, sprawił,że stały się one jej lokatorami. 😉
  Nie podobało się mi się,że wybrały sobie moją piwnicę jako miejsce swojego pobytu, więc natychmiast się z nimi rozprawiłam poprzez wstępne porządki, czyli wyrzucenie zniszczonych zawilgoconych przedmiotów,a następnie przewietrzenie wnętrza piwnicy.
  Pomogło, więc polecam stosowanie tej praktyki.

 2. Barbara September 15 2011 @ 11:17 am

  Zastosowałam specjalny środek – płytkę owadobójczą.
  Jej zadaniem jest unicestwianie gryzków.
  Pomaga, ale nie na dłuższą metę.
  Postanowiłam, więc jak najbardziej dokładnie osuszyć mieszkanie i rzeczywiście kłopot znikł.

 3. beata November 16 2011 @ 10:14 pm

  TO RACZEJ PROŚBA O POMOC W MIESZKANIU POJAWIŁY SIĘ MAŁE ŻÓŁTE ROBALE CZASAMI ZABIJAMY MOLA JAK SIĘ TEGO PASKUDZTWA POZBYĆ PROSZĘ O POMOC

 4. dawid June 26 2013 @ 8:56 pm

  Ostatnio podlewając kwiaty zauważyłem malutkie jasne owady, z uwagi że w pokoju mam ciemne panele jasne plamki były widoczne. Małe gryzki wydostają się spod listew panelowych, mieszkanie jest nowe zaledwie rok mieszkam w nim a już jakieś robactwo się wprowadziło. Wilgoci nigdy nie czułem, chyba że jest pod panelami z racji nowości bloku w którym mieszkam. Małych bestii jest coraz więcej i nie wiem jak się ich pozbyć. Pomoże ktoś jak się z nimi rozprawić raz na zawsze??

 5. Paulina J October 8 2013 @ 10:46 am

  My przywieźliśmy to cholerstwo ze starego mieszkania-wilgotna i zagrzybiała kamienica. Po niecałym roku jakimś cudem się odrodziły choć wilgotność w naszym mieszkaniu osiąga maks. 53%. Co robić z tymi bestiami? Jak one mnie wnerwiają…czy płytki globol działają na nie?

Dodaj komentarz

Zachęcamy wszystkich czytelników, do podzielenia się swoją wiedzą w danym temacie. Dodajcie swój komentarz, napiszcie w nim swoje własne doświadczeni i sposoby. To dzięki wam, porady i ciekawostki na tej stronie mogą być jeszcze bardziej wartościowe! Serdecznie zapraszamy!