PORADNIK DOMOWY

praktyczne wskazówki i porady dla każdego

Zwalczanie Stonogi

Zagrożenie obecnością stonóg nie jest zbyt poważne. Nie powodują one żadnych zniszczeń ani nie roznoszą chorób. Niemniej ich towarzystwo jest bardzo niepożądane głównie ze względu na względy estetyczne. W szczególności nie lubią ich kobiety.

Stonogi rozwijają się w miejscach zawilgoconych, do których nie dociera słońce. Najczęściej pojawiają się w domach nad jeziorem albo nad morzem. Na terenie mieszkania znajdziemy je głównie w szafkach w kuchni.

Do zwalczania tych owadów można używać wszelkich chemicznych środków owadobójczych lecz jest to dość radykalne rozwiązanie ze względu na skalę problemu. Jeśli już się na nie zdecydujemy to zaobserwujmy najpierw drogi ich przemieszczania się i użyjmy trucizny tylko w tych miejscach. Oczywiście trucie owadów odpada jeśli w domu są zwierzęta domowe i/lub małe dzieci.

Domowym sposobem na stonogi jest rozkładanie wydrążonych brukwi i rzep. Warzywa te muszą być świeże – są to przysmaki stonóg. Jeśli wyłożymy je na noc to nad ranem będziemy mogli pozbierać zmiotką całą masę owadów podobnie jak robi się to w przypadku karaluchów i prusaków.4 Responses

 1. Teresa September 15 2011 @ 10:28 am

  Stonogi nie są aż tak szkodliwe. Owszem świeże warzywa są przysmakiem dla stonóg i mogą pomóc w ujęciu ich większej ilości w naszym domu.
  Jednak co do karaluchów czy prusaków nie sądzę, aby to mogło się sprawdzić.
  M.in.: Prusaki żerują głownie nocą, więc jeśli położymy wieczorem świeże warzywa, żeby nad ranem
  zebrać mnóstwo prusaków to raczej nic z tego, bo jeżeli warzywa były tylko świeże, a nie nadpsute, prusaki za dnia po prostu uciekną po wieczornej uczcie.

 2. Tadeusz September 15 2011 @ 10:48 am

  Mogą czasem przydać się dla ptaków jako pokarm.
  Są dla nich bardzo pożywne, dlatego jeśli ktoś chciałby się ich pozbyć, może to zrobić w sposób pożyteczny dla środowiska.
  To dużo lepsze rozwiązanie niż środki chemiczne, bo przecież stonogi nie zagrażają życiu człowieka.

 3. janusz September 24 2013 @ 9:18 am

  przecież stonogi to nie owady…

 4. radook May 15 2014 @ 7:01 am

  najlepszy sposob na prusaki i karaluchy to mieszanka kwasu bornego z pure ziemniaczanym, kwas ten to nic innego niz pochodna kwasu mrowkowego a karaluchy i prusaki sa przysmakiem morowek wiec gdy tylko go wyczuja zwiewaja gdzie pieprz rosnie, naprawde dziala,

Dodaj komentarz

Zachęcamy wszystkich czytelników, do podzielenia się swoją wiedzą w danym temacie. Dodajcie swój komentarz, napiszcie w nim swoje własne doświadczeni i sposoby. To dzięki wam, porady i ciekawostki na tej stronie mogą być jeszcze bardziej wartościowe! Serdecznie zapraszamy!