PORADNIK DOMOWY

praktyczne wskazówki i porady dla każdego

Zwalczanie i sposoby na Mklika mącznego (mól zbożowy)

Mklik mączny to po prostu nasz swojski mól zbożowy, owad występujący w postaci ćmy należącej do rodziny omacnikowatych. Łatwo go rozpoznać po rozmiarze (do 10mm) i skrzydłach, które tworzą dwie pary – większą białawą o rozpiętości do 25mm i mniejszą żółtawą z frędzlem na końcu.

Mklik mączny (mól zbożowy)

Na pojawienie się mola zbożowego narażeni jesteśmy jeśli przechowujemy mąkę (również kukurydzianą) w temperaturze co najmniej 10 stopni Celsjusza. Jest to minimalna temperatura rozwoju larw. Obniżenie jej naturalnie uniemożliwi rozwój szkodnika. Nie tylko mąka je wabi. Równie zagrożone są suszone owoce, grzyby i jarzyny.

Największe zagrożenie związane jest właśnie z larwami, które pozostawiają żywności swoje odchody. Przynosimy je do domów głównie w opakowaniach mąki, gdzie dostały się jeszcze w młynie. Z tego powodu jest ważna profilaktyka – po zakupie przeglądamy po prostu mąkę. Niszczenie owadów jest dość proste i wymaga po prostu potraktowania ich niska temperaturą (poniżej -15 stopni Celsjusza) lub wysoką (powyżej 55 stopni Celsjusza). Bardzo dokładnie należy przejrzeć też szafki gdyż larwy i kokony często znajdują się w nich w różnych szczelinach.

Zarażoną mąkę należy przesiać przez drobne sito. Zastanowić należy się też czy nie warto jej po prostu wyrzucić żeby nie narażać się na kontakt ze szkodliwymi substancjami.4 Responses

 1. Kinga September 15 2011 @ 9:38 am

  Mklik mączny jest łatwy do wytępienia, wystarczy wyrzucić mąkę, w której został znaleziony i
  oczywiście posprzątać miejsce jego występowania.
  Kiedyś znalazłam coś takiego jak mklik mączny (teraz wiem jaką to coś ma nazwę 😉 ) i
  zrobiłam dokładnie to, co napisałam powyżej.
  Jeśli w ogóle chodzi o tępienie czegokolwiek, to zachowywanie porządku jest w tym wszystkim najważniejsze.
  Bez tego niczego nie da się wytępić.

 2. Grażyna September 15 2011 @ 9:43 am

  Ja również miałam do czynienia z tym szkodnikiem.
  Tylko tyle,że zanieczyszczonej mąki nie wyrzuciłam, ale za to zostawiłam ją w karmniku dla ptaków.
  Jeśli ptaki żywią się różnego rodzaju robaczkami to i nawet mole zbożowe mogą być dla nich dobrym pokarmem.

 3. nina August 21 2013 @ 4:07 pm

  mam to paskudztwo w szafkach. nie mam możliwości wychłodzenia kuchni itd wywalę wszystko a te mkliki są też w innym miejscu więc co dalej?

 4. Kaplan November 6 2013 @ 10:49 am

  U mnie akurat zalęgły się mkliki w ‘składziku’ ryżu paczkowanego. Część poszła do ‘utylizacji’, część na balkon na mróz.
  Experymetalnie ustaliłem że regularne wietrzenie szafek w kuchni też jest dobrą metodą profilaktyczną. Najlepiej jednak jest nie trzymać ‘zapasu’.

  Świetny pomysł podała Grażyna na tak zniszczone produkty, tylko pogratulować :-)

Dodaj komentarz

Zachęcamy wszystkich czytelników, do podzielenia się swoją wiedzą w danym temacie. Dodajcie swój komentarz, napiszcie w nim swoje własne doświadczeni i sposoby. To dzięki wam, porady i ciekawostki na tej stronie mogą być jeszcze bardziej wartościowe! Serdecznie zapraszamy!