PORADNIK DOMOWY

praktyczne wskazówki i porady dla każdego

Zwalczanie Mącznika młynarka

Największym problemem mącznik młynarek jest dla spichlerzy i magazynów suchej żywności. W warunkach domowych nie stanowi on większego problemu chociaż potrafi perfidnie wyżerać nasze zapasy mąki oraz różnych suchych zapasów. Rozprzestrzenia się głównie w postaci dorosłego chrząszcz, który świetnie lata i po prostu wlatuje do naszego domu w poszukiwaniu pokarmu.

mącznik młynarek

Jeśli się do niego dostanie to szybko się zadomawia. Jest też bardzo wytrzymały – potrafi przetrwać bez pokarmu w stadium larwy nawet 9 miesięcy a wody nie potrzebuje wcale.

Zwalczanie szkodnika najskuteczniej prowadzi się lampami owadobójczymi gdyż przy ich użyciu nie ma szans na złożenie jaj i rozwój larw. Jeśli mamy już larwy to mąkę najlepiej jest wyrzucić z nimi w środku. Można też je zachować jako znakomity pokarm dla rybek. Dobrze wyczyścić trzeba szafki gdyż najpewniej znajdziemy więcej larw w ich zakamarkach. Cykl rozwojowy owada trwa bardzo długo więc skuteczne zniszczenie dużych larw daje nam pewność, że nigdzie nie będzie małych.4 Responses

 1. Anna September 14 2011 @ 6:28 pm

  Najprostszym sposobem na pozbycie się mącznika młynarka jest usunięcie opakowań z mąką, w której go widzieliśmy i dokładne posprzątanie miejsca przechowywania produktu, np.: szafki.
  Dodatkowo należy dbać o porządek i starać się o
  spożytkowanie mąki w jej terminie.
  Przy niezastosowaniu się chociażby do powyższych wskazówek, nie można liczyć na wyeliminowanie szkodnika.

 2. Patrycja September 14 2011 @ 6:31 pm

  Porządek – to pierwsze, co jest potrzebne do tego, aby nie mieć szkodników w domu.
  Jeśli ktoś nie dba o to, to zgodzę się z przedmówczynią, nie pozbędzie się żadnego z nich.
  Poza tym ważne jest także właściwe przechowywanie produktów.

 3. Dio February 16 2014 @ 9:27 pm

  Wam to się rozmnaża, a mi na karmówkę to ni cholery ;p

 4. marcin July 6 2015 @ 7:56 pm

  A co jeżeli robal siedzi w drewnie??? Mieszkam w starej kamienicy i co roku w lipcu pojawia sie ten chrząszcz. Jezeli ktos wie jak sie go pozbyć z konstrukcji drewnianych to proszę o pomoc.

Dodaj komentarz

Zachęcamy wszystkich czytelników, do podzielenia się swoją wiedzą w danym temacie. Dodajcie swój komentarz, napiszcie w nim swoje własne doświadczeni i sposoby. To dzięki wam, porady i ciekawostki na tej stronie mogą być jeszcze bardziej wartościowe! Serdecznie zapraszamy!