PORADNIK DOMOWY

praktyczne wskazówki i porady dla każdego

Plamy ze szminki

Współczesne szminki wysokiej jakości produkowane są tak, że sama woda czy nawet detergenty używane w środkach piorących nie mają na nie większego wpływu. Trzeba używać sposobu by pozbyć się ich śladów z chociażby kołnierza białej koszuli, na którym każdy ich ślad jest bardzo widoczny.

Z białej bawełny można jednak dość łatwo się jej pozbyć. Potrzebne jest do tego kilka wacików, którymi będziemy przecierać zabrudzenie. Najpierw trzeba je nasączać eterem a na alkoholem o jak najwyższym stężeniu do usunięcia wszystkich drobnych resztek.

Wszystkie sztuczne włókna przed czyszczeniem trzeba natłuścić odrobiną wazeliny. Nada się też masło. Nie używamy ani eteru ani alkoholu tylko ścieramy delikatnie watą a na koniec pierzemy w wodzie z bardzo dużą ilością mydła.

Jeśli przyjdzie nam czyścić małą rzecz taką jak na przykład bawełniane chusteczki, to najprościej jest je zamoczyć całości przez noc w bardzo mydlanej wodzie a na drugi dzień po prostu wyprać w pralce.

Bardzo często można spotkać się też z sugestiami by materiały kolorowe i delikatne czyścić szmatką ze spirytusem denaturowanym. Jest to bardzo dobre i skuteczne rozwiązanie pod warunkiem, że nie spowoduje zniszczenia tkaniny ani jej nie odbarwi. Żeby mieć co do tego pewność trzeba najpierw zapoznać się z metką a potem jeszcze wykonać test przecierając materiał lekko w niewidocznym miejscu.Dodaj komentarz

Zachęcamy wszystkich czytelników, do podzielenia się swoją wiedzą w danym temacie. Dodajcie swój komentarz, napiszcie w nim swoje własne doświadczeni i sposoby. To dzięki wam, porady i ciekawostki na tej stronie mogą być jeszcze bardziej wartościowe! Serdecznie zapraszamy!