PORADNIK DOMOWY

praktyczne wskazówki i porady dla każdego

Plamy ze smoły

Smoła jest zestawem węglowodorów bardzo mocno oddziałujących zwłaszcza z tkaninami naturalnymi. Usuwanie jej może być skomplikowane gdyż wymaga ono stosowania substancji rozpuszczających struktury organiczne. Odpowiednio szybkie zareagowanie może jednak pozwolić ograniczyć szkody do minimum.

W przypadku wełny i bawełny powinniśmy zaopatrzyć się w tampon z wełny higroskopijnej, czyli takiej, która bardzo mocno wchłania płyny. Powinniśmy go zwilżyć acetonem, który znajdziemy przykładowo w zmywaczu do paznokci i często tampon obracając a potem wymieniając, przecierać zabrudzenie.

Jeśli plama jest wyjątkowo duża to najpierw trzeba postarać się usunąć jak największą ilość pozostałej smoły, uważając przy tym oczywiście by nie uszkodzić tkaniny. Następnie zanurzamy materiał w mleku. Bawełna może być moczona w mleku wrzącym, wełna w lekko ciepłym. Po króciutkim okresie moczenia rozcieramy plamę palcami i wkładamy do mleka ponownie. Po kilkukrotnej kąpieli w mleku trzeba przetrzeć zabrudzone miejsce terpentyną i zasypać magnezją lub talkiem. Zostawiamy potem tkaninę na jakieś 2-3 godziny po czym usuwamy powstałą masę przez szczotkowanie.

To powinno już plamę zlikwidować lecz jeśli wciąż widać resztki smoły to musimy zacząć od nasmarowania jej tłuszczem – masłem lub smalcem. Jest to konieczne zwykle przy starszych plamach. Smarujemy z góry oraz z dołu i zostawiamy tkaninę na noc by smoła przez tłuszcz została możliwie dobrze rozpuszczona. Po tym zabiegu przystępujemy do czyszczenia w mleku lub acetonem według wskazówek opisanych powyżej.

Jeśli posiadamy naprawdę dobry proszek do prania a plama jest powierzchowna i świeża to możemy zrobić pastę z tego proszku i odrobiny. Nanosimy ją na nasmarowaną masłem tkaninę i po 15 minutach pierzemy w letniej wodzie.4 Responses

 1. Andrzej July 12 2011 @ 10:32 pm

  Odkąd tylko pamiętam – na plamy ze smoły stosowało się właśnie masło lub troszkę oleju, nanoszonego na materiał za pomocą nawet papieru toaletowego, i wszystko schodziło jak należy! :)

 2. Krystyna September 16 2011 @ 4:23 pm

  Można użyć benzyny, ale trzeba pamiętać, że może zostać ślad po niej.
  Gliceryna też jest podobno dobra.
  Nie stosowałam żadnego ze sposobów, bo nie miałam do czynienia ze smołą, ale może pomoże innym. 😉

 3. Dorota September 16 2011 @ 4:28 pm

  Na aceton trzeba uważać, bo może odbarwiać, a nie chodzi o to, żeby tylko pozbyć się plamy, ale nie zniszczyć też ubrania.
  Ciekawy sposób z zastosowaniem mleka,terpentyny i magnezji lub talku.
  Myślę, że to najbezpieczniejszy sposób, nie popsuje tkaniny, a może pomóc bardziej niż inne środki, ze względu na swój bogaty skład.

 4. Wiktor September 16 2011 @ 4:34 pm

  Plamy ze smoły trudno usunąć, więc lepiej wyrzucić takie ubranie do kosza.
  Jeśli ubrudziliśmy się smołą, to zakładam, że to mógł raczej nie być elegancki strój wizytowy.
  Szkoda czasu na wywabianie plam.

Dodaj komentarz

Zachęcamy wszystkich czytelników, do podzielenia się swoją wiedzą w danym temacie. Dodajcie swój komentarz, napiszcie w nim swoje własne doświadczeni i sposoby. To dzięki wam, porady i ciekawostki na tej stronie mogą być jeszcze bardziej wartościowe! Serdecznie zapraszamy!