PORADNIK DOMOWY

praktyczne wskazówki i porady dla każdego

Plamy ze smaru

Najlepszą metodą na plamy ze smarów jest tak naprawdę nie dopuszczenie do zanieczyszczenia nimi ważnych dla nas ubrań czy przedmiotów. Jeśli już jednak dojdzie do zaplamienia czegoś dla nas istotnego to trzeba sobie jakoś radzić.

Zawsze trzeba przystępować do usuwania plam ze smarów tak szybko jak to tylko jest możliwe. Pierwsza pomoc w takich przypadkach polega zawsze na zastosowaniu mieszaniny wykonanej w stosunku 1:1 z benzyny i terpentyny. Nanoszony szmatką roztwór będzie rozpuszczał smar więc pod czyszczonym materiałem koniecznie trzeba umieścić jakąś starą szmatę, która będzie go zbierać. Starsza plamy trzeba najpierw nasmarować masłem lub olejem jadalnym. Wtedy uzyskamy podobną sytuację jak w przypadku świeżej plamy lecz powiększymy zabrudzenie.

W przypadku wełny i bawełny po powyższych zabiegach należy zaplamione miejsce posypać talkiem i zostawić je na kilka godzin. Po tym czasie ścieramy talk z resztką smaru za pomocą 3% roztworu amoniaku. Jeśli zabrudzimy smarem jedwab to postąpimy tak samo z tym, że zamiast amoniaku wykorzystamy kwas boraksu.

Ubrania typowo robocze można traktować z dużo mniejszą delikatnością. Na plamy nanosimy sporą ilość masła lub smalcu jeśli taki posiadamy. Przez dwie godziny tłuszcz ten powinien rozpuszczać plamę. Następnie wykonujemy normalne pranie ręczne ale wykorzystujemy do tego odpowiednio przygotowany roztwór, na który składać się muszą amoniak (1 łyżka na litr wody) i 10% roztwór amoniaku.

Jeśli plamy są bardzo małe to często wystarczy natarcie ich płynem do mycia naczyń i wypłukanie.Dodaj komentarz

Zachęcamy wszystkich czytelników, do podzielenia się swoją wiedzą w danym temacie. Dodajcie swój komentarz, napiszcie w nim swoje własne doświadczeni i sposoby. To dzięki wam, porady i ciekawostki na tej stronie mogą być jeszcze bardziej wartościowe! Serdecznie zapraszamy!