PORADNIK DOMOWY

praktyczne wskazówki i porady dla każdego

Plamy z żywicy

Pozbywanie się żywicy naturalnej z tkanin takich jak wełna i bawełna należy rozpocząć od porządnego zasypania ich talkiem lub magnezją. Następnie należy przygotować specjalną mieszankę, którą zwilżymy plamę. W jej skład wejdą 3 łyżki spirytusu i 1 łyżka terpentyny. Alternatywą dla tej mieszanki jest aceton o stężeniu 3% lecz może on odbarwiać niektóre materiały więc należy najpierw zrobić jakiś mały test.

Czyszczenie prowadzimy od strony prawej ubrania. Zwilżenie żywicy i talku naszą konkokcją spowoduje powstanie pasty, która po wysuszeniu powinna być usunięta przez szczotkowanie.

Tkaniny sztuczne przecieramy w miejscu zabrudzenia żywicą tamponem z waty nasączonym sporządzoną w stosunku 1:1 mieszaniną spirytusu i terpentyny. Po kilku ruchach tampon należy wie mienić. Zamiast niego może być użyta bawełniana szmatka. Na koniec mono płuczemy w wodzie z mydłem.

Mniej popularne metody przewidują wykorzystanie benzyny i rozpuszczalników, które poprzedza pranie w ciepłej wodzie z mydłem. Można też zastosować sporą ilość masła, którą potem z plamy usuwa się roztworem amoniaku i soli w stosunku 4:1.4 Responses

 1. Patrycja September 18 2011 @ 2:45 pm

  Tkaninę z plamą z żywicy można posypać talkiem.
  Następnie zastosować spirytus denaturowany i odrobinę terpentyny.
  Stosowałam i podziałało.

 2. Teresa September 18 2011 @ 2:46 pm

  Benzyna to ostateczność. Myślę, że spokojnie inne sposoby pomogą.
  Polecam spirytus i terpentynę.

 3. Agata November 11 2012 @ 3:24 pm

  Jeżeli tkanina jest śliska to spokojnie można zmywaczem do paznokci ;))
  na innych tkaninach nie próbowałam

 4. Karolina May 4 2013 @ 4:01 pm

  Nie wiem o co biega :)

Dodaj komentarz

Zachęcamy wszystkich czytelników, do podzielenia się swoją wiedzą w danym temacie. Dodajcie swój komentarz, napiszcie w nim swoje własne doświadczeni i sposoby. To dzięki wam, porady i ciekawostki na tej stronie mogą być jeszcze bardziej wartościowe! Serdecznie zapraszamy!