PORADNIK DOMOWY

praktyczne wskazówki i porady dla każdego

Plamy z tłuszczu, oleju

Usuwanie tłuszczu wymaga zastosowania odpowiedniego podejścia. Wbrew pozorom nie są to zanieczyszczenia całkowicie niszczące tkaniny lecz niewłaściwe podejście do czyszczenia może się właśnie takim efektem zakończyć.

Na zaplamiony jedwab należy najpierw miejscowo nanieść talk. Następnie przykrywa się go cienką warstwą gazy lub bibułą i prasuje letnim żelazkiem. Czynność należy powtórzyć jeśli c część zanieczyszczenia pozostała. Aksamit wymaga użycia lekko podgrzanego w piekarniku piasku. Posypujemy nim plamę i szczotkujemy. Czynność wykonujemy do skutku.

Usuwanie tłuszczu z wełny i jej bardziej szlachetnych odmian wymaga zasypania plamy talkiem, magnezją lub chociażby kredą. Żeby proszek dobrze do niej przylegał kładziemy na nim gazę i dociskamy ciężką książką.

Po 30 minutach książkę zdejmujemy a proszki usuwamy przez szczotkowanie. Czasami trzeba to powtórzyć 3-4 razy. Grube tkaniny wełniane wymagają czasami dodatkowo wykorzystania tamponu z waty nasączonego mieszanką talku i rozpuszczalnika. W trakcie czyszczenia nim trzeba pamiętać by pod tkaninę podłożyć jakąś starą szmatę a ścieranie plamy było wykonywane od jej brzegów do środka.

Najłatwiej czyści się tkaniny sztuczne, które wymagają tylko posypania talkiem lub kredą i zmycia wodą z mydłem. Potem posypuje się je jeszcze raz i po kilku minutach strzepuje resztki zabrudzenia. Do wyczyszczenia ortaliony będzie nam potrzebna terpentyna, którą mieszamy z talkiem do uzyskania dość gęstej papki. Nanosimy ją na plamę i pozostawiamy do wyschnięcia a następnie usuwamy ją przez szczotkowanie. Na koniec miejsce kontaktu z olejem powinno się przemyć wodą z mydłem.Dodaj komentarz

Zachęcamy wszystkich czytelników, do podzielenia się swoją wiedzą w danym temacie. Dodajcie swój komentarz, napiszcie w nim swoje własne doświadczeni i sposoby. To dzięki wam, porady i ciekawostki na tej stronie mogą być jeszcze bardziej wartościowe! Serdecznie zapraszamy!