PORADNIK DOMOWY

praktyczne wskazówki i porady dla każdego

Plamy z rdzy

Niestety w blisko połowie przypadków rdza może pozostawić ślady mimo prawidłowego wykonania czynności czyszczących. Nie oznacza to oczywiście, że w ogóle nie powinniśmy próbować ratować zanieczyszczonych tkanin.

Pierwszym wyborem jest zwykle lekko podgrzany sok z cytryny w dużych ilościach. Delikatne tkaniny mogą jednak na niego źle zareagować i trzeba przy nim uważać. Dokładnie to samo dotyczy kwasu winnego z tym, że po jego użyciu konieczne jest jeszcze bardzo dokładne płukanie. Roztwór kwasu winnego powinno przygotowywać się w proporcjach 1 łyżka kwasu na szklankę wody.

Inną metodą jest wykorzystanie proszku do pieczenia, który daje zadziwiająco dobre rezultaty. Po natarciu nim plamy należy wyprać cały zanieczyszczony przedmiot.

Najbardziej skrajne podejścia sugerują atakowanie tkaniny na przemian kwasami i zasadami dla zobojętnienia tych pierwszych. Jako kwasy powinno się wykorzystywać podgrzany lekko sok z cytryny gorący kwas szczawiowy. Najlepsze do zobojętniania są roztwory amoniaku i sody kuchennej.4 Responses

 1. Teresa September 18 2011 @ 2:29 pm

  Stosuję proszek do pieczenia i wszystko schodzi.
  Słyszałam o stosowaniu kwaśnego mleka.
  Nie wypróbowałam, ale można zastosować, gdy inne sposoby zawodzą.

 2. Patrycja September 18 2011 @ 2:31 pm

  Nie polecam metody soli i soku z cytryny.
  Zostawiają jeszcze gorsze plamy.
  Podobno masło jest też dobrym pomysłem.

 3. Karolina September 2 2012 @ 8:07 am

  Stososowałam juz chyba wszystko co moge na ta tkanine… Mam delikatna beżowa bluzeczke, nowa i oryginalna… Założyłam jeden raz. Proszek, kwasek, sól, cola… nie nie zaziałało.

 4. Ewa December 5 2012 @ 3:02 pm

  Metoda z solą i cytryną jest bardzo skuteczna ale wszędzie zapominają dodać, że po potraktowaniu tą papką plamę trzeba przelewać wrzącą wodą do momentu aż zniknie. Przetestowałam na bawełnianej białej koszuli z zastarzałą plamą i poskutkowało rewelacyjnie choć chwilę trwało. Ale jest to metoda tylko do bardzo mocnych tkanin – bawełny, lnu albo już takiego sztucznego plastiku, że go nic nie rusza :)

Dodaj komentarz

Zachęcamy wszystkich czytelników, do podzielenia się swoją wiedzą w danym temacie. Dodajcie swój komentarz, napiszcie w nim swoje własne doświadczeni i sposoby. To dzięki wam, porady i ciekawostki na tej stronie mogą być jeszcze bardziej wartościowe! Serdecznie zapraszamy!