PORADNIK DOMOWY

praktyczne wskazówki i porady dla każdego

Plamy z owoców

Podstawowy problem z plamami z owoców polega na bardzo dużej różnorodności substancji chemicznych zawartych w różnych owocach, które odpowiedzialne są za powstawanie plam. Tak naprawdę należałoby podać około 50 metod szczegółowych lecz jest to raczej bezcelowe gdyż nawet różne gatunki jabłek musiałyby mieć inne metody czyszczenia. W praktyce wystarczy skupić się na kilku najogólniejszych metodach, które działają w większości przypadków.

Świeże plamy najlepiej eliminować przez zasypanie ich solą a następnie przelanie wrzątkiem. Całkowite usunięcie plamy wymaga potem przeprania tkaniny ręcznie w ciepłej wodzie z dodatkiem mydła.

Tkaniny kolorowe, zwłaszcza len i bawełna, wymagają zanurzenia ich w zsiadłym mleku na czas do 4 godzin. Potem pierzemy je w ciepłej wodzie z mydłem. Jeśli nie mamy zsiadłego mleka to możemy wykorzystać kwasek cytrynowy ale żeby uniknąć odbarwień trzeba zaraz potem mocno tkaninę wypłukać.

Specyficznie czyści się białą bawełnę. Wymaga to podania na plamę bezpośrednio wody utlenionej o stężeniu 3% i kilku kropel amoniaku. Jest to bardzo silne uderzenie na plamy i jak najszybciej trzeba potem dobrze wypłukać materiał w wodzie by nie uległ on zniszczeniu.

Delikatne tkaniny takie jak jedwab i miękka wełna powinno się czyścić wacikiem z octem uprzednio podkładając pod materiał starą szmatę bawełnianą odciągającą nadmiar octu. Tak samo wygląda czyszczenie tkanin sztucznych lecz ocet powinniśmy zastąpić sokiem z cytryny.3 Responses

 1. Dorota September 16 2011 @ 4:14 pm

  Niektóre pomysły na usuwanie plam, mogą jeszcze bardziej zaszkodzić tkaninie.
  Jeśli czytam, że:
  “Specyficznie czyści się białą bawełnę. Wymaga to podania na plamę bezpośrednio wody utlenionej o stężeniu 3% i kilku kropel amoniaku. Jest to bardzo silne uderzenie na plamy i jak najszybciej trzeba potem dobrze wypłukać materiał w wodzie by nie uległ on zniszczeniu” to nie wiem już, co lepsze.
  Czy znacie jakiś sposób, który jest dobry i nie powoduje “skutków ubocznych”?

 2. Wanda September 16 2011 @ 4:17 pm

  Plamy schodzą także przy użyciu szarego mydła, które jest znane od dawna i niewiele kosztuje.
  Stosowałam, więc sprawdziłam czy działa.
  Można użyć, jeśli inne sposoby zawiodły.

 3. Krystyna September 16 2011 @ 4:19 pm

  Sok z cytryny to dobry pomysł. Wystarczy następnie spłukać ciepłą wodą.
  To działa na pewno.

Dodaj komentarz

Zachęcamy wszystkich czytelników, do podzielenia się swoją wiedzą w danym temacie. Dodajcie swój komentarz, napiszcie w nim swoje własne doświadczeni i sposoby. To dzięki wam, porady i ciekawostki na tej stronie mogą być jeszcze bardziej wartościowe! Serdecznie zapraszamy!