PORADNIK DOMOWY

praktyczne wskazówki i porady dla każdego

Plamy z moczu

Podstawową metodą usuwania plam powstałych przez kontakt z moczem na lnie i bawełnie jest przecieranie rozcieńczonym amoniakiem i zapieranie wodą z mydłem. Starsze plamy muszą być najpierw zacierane roztworem kwasu cytrynowego (kwasek cytrynowy z odrobina wody) i szybko potem spierane wodą z mydłem.

Dość poważny kłopot stanowi czyszczenie jedwabiu. Należy wykonywać tamponadę szmatką nasączoną roztworem mocznika lecz z racji jego niszczycielskiego działania na tkaninę konieczne jest jego natychmiastowe neutralizowanie octem. Sam ocet też trzeba potem szybko spłukiwać czystą wodą. Dużo łatwiej jest z jedwabiem sztucznym, do czyszczenia którego wystarcza ciepła woda i środki piorące na ściereczce.

Z wełną i większością tkanin ubraniowych postępujemy jak z jedwabiem naturalnym lecz zaleca się najpierw zrobić test czy wykorzystywane substancje nie odbarwiają materiału.

Inaczej wygląda sprawa z ubrankami dziecięcymi. Najpierw pierzemy ubrania normalnie by potem zanurzyć je w wodzie z 12% wodą utlenioną w stosunki 1 łyżeczka wody utlenionej. Jeśli spodziewamy się większych problemów to przed pierwszym praniem należy namoczyć ubranka dodatkowo w wodzie z dodatkiem boraksu.Dodaj komentarz

Zachęcamy wszystkich czytelników, do podzielenia się swoją wiedzą w danym temacie. Dodajcie swój komentarz, napiszcie w nim swoje własne doświadczeni i sposoby. To dzięki wam, porady i ciekawostki na tej stronie mogą być jeszcze bardziej wartościowe! Serdecznie zapraszamy!