PORADNIK DOMOWY

praktyczne wskazówki i porady dla każdego

Plamy z krwii

Plamy z krwi nie zawsze dają się usunąć. Czasami przyjdzie nam wyrzucić poplamiony materiał ale istnieją bardzo skuteczne domowe sposoby na pozbycie się jej. Przed podjęciem drastycznych kroków warto jest najpierw je wypróbować.

Ratowanie tkanin białych rozpoczynamy od przygotowania mieszaniny wody z 10% wodą utlenioną. Nanosimy ją na tampon z waty i przecieramy a na koniec mocno płuczemy w wodzie. Jeśli skutek nie będzie satysfakcjonujący to tkaninę należy na noc zamoczyć wodzie z solą i wyprać w pralce w dniu następnym. Jeśli materiał nie może być prany to przygotowujemy papkę z polopiryny przez skruszenie jednej lub więcej tabletek w zależności od wielkości plamy i dodajemy do niej wody w takich ilościach by powstała gęsta masa. Nanosimy ją na plamę, suszymy suszarką do włosów i szczotkujemy po wyschnięciu.

W przypadku tkanin kolorowych pierwszym krokiem musi być zawsze przecieranie śladów krwi tamponem nasączonym wodą z solą. Drugą opcją jest przemywanie tamponem ze spirytusem. Po czyszczoną tkaniną musi być jakaś szmata by nie doszło do odbarwień. W żadnym przypadku nie można używać ciepłej wody gdyż tylko utrwali to problem.

Stare plamy należy najpierw namoczyć w zimnej wodzie przez co najmniej 2 godziny. Co jakiś czas wodę powinno się wymieniać. Po namoczeniu nacieramy plamę najpierw mydłem a potem w proszku do prania regularnie cały czas płucząc w zimnej wodzie.One Response

  1. Karina September 18 2011 @ 2:39 pm

    Przede wszystkim należy nie prać tkaniny z plamą krwi w gorącej wodzie, bo tylko utrwalimy ją na materiale.
    Zimna woda oraz woda utleniona powinna pomóc.
    Można także zastosować sól.

Dodaj komentarz

Zachęcamy wszystkich czytelników, do podzielenia się swoją wiedzą w danym temacie. Dodajcie swój komentarz, napiszcie w nim swoje własne doświadczeni i sposoby. To dzięki wam, porady i ciekawostki na tej stronie mogą być jeszcze bardziej wartościowe! Serdecznie zapraszamy!