PORADNIK DOMOWY

praktyczne wskazówki i porady dla każdego

Plamy z kredek

Pierwszą czynnością przy usuwaniu plam z kredek jest zdzieranie wierzchniej warstwy zabrudzenia. Trzeba to robić czymś jak najbardziej ostrym – dobrym nożem kuchennym albo nożykiem do tapet – żeby nie wbić zanieczyszczenia głębiej w czyszczoną powierzchnię. Skrobanie musi być też na tyle ostrożne żeby nie wydrapać dziury w ubraniu albo nie ściąć włosia dywanu. Dalsze czynności to zazwyczaj przecieranie gąbką z detergentem. W przypadku niektórych kredek świetnie działa płyn do mycia naczyń, kiedy indziej lepszy jest proszek do prania.

Jeśli mamy do czynienia z zabrudzoną koszulką albo czymś innym tego typu to w następnym kroku przykrywamy plamę od góry i od dołu bibułą albo papierowymi ręcznikami kuchennymi.

W ten sposób uzyskujemy plamę wstępnie zabezpieczoną. W następnej kolejności trzeba ją prasować żelazkiem z obu stron. Jego ciepło rozpuści potraktowane detergentem kredki, które będą wchłaniane przez bibułę. Trzeba ją dość często zmieniać.

Powyższy sposób powinien praktycznie zawsze zadziałać. W nielicznych wypadkach gdy pozostaną ślady, trzeba udać się do sklepu chemicznego i kupić odpowiedni rozpuszczalnik do tego typu substancji.Dodaj komentarz

Zachęcamy wszystkich czytelników, do podzielenia się swoją wiedzą w danym temacie. Dodajcie swój komentarz, napiszcie w nim swoje własne doświadczeni i sposoby. To dzięki wam, porady i ciekawostki na tej stronie mogą być jeszcze bardziej wartościowe! Serdecznie zapraszamy!