PORADNIK DOMOWY

praktyczne wskazówki i porady dla każdego

Plamy z herbaty

Te jedne z najczęściej powstających plam zwłaszcza na wszelkiego rodzaju obrusach, na szczęście nie są groźne i zwykle bez większego wysiłku można je spokojnie wywabić. Wspomniane obrusy mogą być czyste praktycznie w 2 minuty. Zaraz po zauważeniu plamy należy dość obficie zmoczyć zabrudzone miejsca sokiem z cytryny a potem mocno wyplukać w wodzie.

Jeśli herbata dostanie się na wełnę, na przykład na sweter, to przygotować sobie musimy mieszankę ze spirytusu i octu albo białego wina. Na zmianę plamę przecieramy wilgotnym wacikiem zamoczonym w tym właśnie roztworze i wysuszamy bobrze wsiąkliwą szmatkę, ewentualnie gąbką.

W przypadku starych plam trzeba najpierw użyć dużej ilości gorącej wody do namoczenia tkaniny. Następnie samo miejsce z zaschniętym zabrudzeniem przecieramy wacikiem nasączonym 9% roztworem wody utlenionej z dodatkiem amoniaku. W przypadku tkanin kolorowych, które amoniak mógłby odbarwić, lepiej wykorzystać10% roztwór boraksu. Jak widać, dużo lepiej jest radzić sobie z plamami z herbaty tak szybko jak tylko się pojawią.

Inne metody walki z zabrudzeniami z herbaty radzą nacieranie materiału gliceryną a potem 1% wodą utlenioną lub szarym mydłem a następnie dokładne spłukanie ciepłą wodą.One Response

  1. Kasia March 22 2012 @ 8:48 pm

    mam pytanie związane z artykułem – ja wywabić kilkudniową plamę z herbaty na butach..? Buty są ze skóry eko i mają dość jasny odcień szarości. Nie chciałabym ich zniszczyć, ale plamki z herbaty są na tyle widoczne, że też nie chcę pozostawić ich w takim stanie…
    Będę bardzo wdzięczna za rady!

Dodaj komentarz

Zachęcamy wszystkich czytelników, do podzielenia się swoją wiedzą w danym temacie. Dodajcie swój komentarz, napiszcie w nim swoje własne doświadczeni i sposoby. To dzięki wam, porady i ciekawostki na tej stronie mogą być jeszcze bardziej wartościowe! Serdecznie zapraszamy!