PORADNIK DOMOWY

praktyczne wskazówki i porady dla każdego

Plamy z gum do żucia

Guma arabska, podstawowy składnik gum do żucia, w wysokich temperaturach staje się lepką mazią. Możemy to zaobserwować kiedy na przykład pozostawimy ją sobie w ustach przez dłuższą chwilę nie żując tylko stając. Kiedy dostaje się ona na tkaninę to właśnie ta właściwość powoduje, że bardzo mocno się z nią łączy. Dlatego tez nie powinniśmy nigdy stosować gorącej wody bo plamę tylko powiększymy.

Pierwszym rozwiązaniem zawsze jest włożenie zaplamionego ubrania do plastikowej torebki i zamknięcie jej w zamrażarce. 2 godziny zwykle wystarczają. Guma mocno stwardnieje i stanie się krucha, dzięki czemu będzie ją można po prostu wykruszyć. Jeśli zostanie jakikolwiek ślad to należy materiał namoczyć wodzie ze szklanką octu a następnie normalnie uprać.

Szybszą metodą jest zwykle pocieranie gumy kostką lodu w celu jej utwardzenia i zdjęcia lecz tak postępować można tylko jeśli guma nie wbiła się za głęboko w materiał. W takim wypadku pozostałe plamy usuwa się rozpuszczającymi gumę zmywaczem do paznokci albo alkoholem metylowym.

W przypadku tkanin o bardzo wąskim splocie można wyjątkowo stosować gorącą wodę. Plamę przy jej pomocy usuwa się rozpuszczając ją dzięki wysokiej temperaturze i sile strumienia wody, który wypłukuje resztki gumy. Jeśli się to uda to nie pozostanie potem żaden ślad.

Jeśli jakaś tkanina w ogóle nie nadaje się do prania to najlepszym podejściem jest schłodzenie w dowolny sposób gumy i jej wykruszenie a potem przemywanie zabrudzonego miejsca szmatką z octem.Dodaj komentarz

Zachęcamy wszystkich czytelników, do podzielenia się swoją wiedzą w danym temacie. Dodajcie swój komentarz, napiszcie w nim swoje własne doświadczeni i sposoby. To dzięki wam, porady i ciekawostki na tej stronie mogą być jeszcze bardziej wartościowe! Serdecznie zapraszamy!