PORADNIK DOMOWY

praktyczne wskazówki i porady dla każdego

Plamy z farby

Sposób usuwania plam z farby zależy od tego na jakiej bazie farba została wyprodukowana. Producenci bardzo często podaja dokładny tym rozpuszczalnika, który służy do ich zmywania. Nie zawsze jednak możemy zastosować dany rozpuszczalnik na zabrudzonej powierzchni ze względu na możliwość jej zniszczenia. Należy wtedy stosować ogólne zasady. Usuwanie farby wodnej wymaga po prostu płukania w wodzie. Gorzej jest z farbami olejnymi. Farbki dla dzieci zwykle można usunąć za pomocą zwykłego detergentu w trakcie normalnego prania w pralce.

W przypadku świeżych plam trzeba zaczynać zawsze od zbierania pozostałej luźnej farby ligniną zanim zdąży wsiąknąć w materiał. Potem należy zabrudzone miejsce przecierać szmatką nasączoną benzyną ekstrakcyjną bądź terpentyną a następnie dokładnie wypłukać. Farby oparte na żywicach syntetycznych należy rozpuszczać acetonem lub denaturatem a jeśli są wciąż wilgotne to najpierw powinno nanieść się na nie odrobinę talku. W przypadku denaturatu i acetonu trzeba się najpierw upewnić czy nie odbarwi on tkanin.

Starsze zanieczyszczenia trzeba nasmarować masłem i zostawić na około 1 dobę a potem zmywać szmatką nasączoną benzyną. Jeśli plama jest wciąż lepka to należy ją najpierw zasypać talkiem.

Czyszcząc wełnę i bawełnę możemy wykorzystać też papkę z mąki ziemniaczanej i benzyny ekstrakcyjnej. Po nałożeniu musi ona wyschnąć i dać się wyruszyć. Jej resztki usuwa się przez szczotkowanie.2 Responses

  1. marta January 27 2012 @ 3:53 pm

    super stronka !!

  2. Mariusz June 23 2013 @ 11:57 am

    Dzięki za porady, na pewno się przyda!

Dodaj komentarz

Zachęcamy wszystkich czytelników, do podzielenia się swoją wiedzą w danym temacie. Dodajcie swój komentarz, napiszcie w nim swoje własne doświadczeni i sposoby. To dzięki wam, porady i ciekawostki na tej stronie mogą być jeszcze bardziej wartościowe! Serdecznie zapraszamy!