PORADNIK DOMOWY

praktyczne wskazówki i porady dla każdego

Plamy z czekolady

Problem z plamami z czekolady polega na obecności w tej słodkości zarówno kleistych cukrów, tłuszczy i mocno brudzącego kakao. Usuwanie plam nią spowodowanych wymaga równoczesnego radzenia sobie z wszystkimi trzema problemami równocześnie. Istniej na to wiele domowych sposobów ale ich skuteczność jest bardzo różna.

Tkaniny naturalne najlepiej jest przecierać wodą ze spirytusem. Do tego można dodać żółtko jaja. Woda powinna być letnia a przed rozpoczęciem zmywania plamy trzeba zrobić test by sprawdzić, czy nie uszkodzimy barwnika.

Tkaniny sztuczne trzeba najpierw natrzeć z obu stron gliceryną a potem przyłożyć bibułę i lekko docisnąć. Bibułę musimy cały czas przesuwać – po każdym nałożeniu zbierzemy część czekolady rozpuszczonej przez glicerynę.

Świeże plamy często schodzą dobrze w zwykłym praniu. Jeśli jednak tego spróbujemy i wciąż pozostanie ślad po zabrudzeniu to najlepiej jest przygotować papkę gliceryny i żółtka. Po naniesieniu na plamę zostawiamy ją do wyschnięcia i następnie wykruszamy a resztki wypłukujemy dużą ilością wody.

Jeśli zanieczyszczenie jest tylko powierzchowne to powinniśmy się skupić na zdjęciu czekolady z grzbietów włókien. Robimy to ostrą gąbką zwilżoną roztworem proszku do prania.

Oprócz powyższych metod podaje się jeszcze często dwie alternatywne drogi postępowania. Pierwsza polega na przygotowaniu roztworu 2 łyżek stołowych octu na szklankę wody i płukanie tą mieszanka plamy. W drugim przypadku działamy podobnie ale nasz roztwór to ½ łyżeczki gliceryny na łyżeczkę wody. W obu przypadkach na końcu płuczemy materiał wodą z mydłem.One Response

  1. Anna September 8 2011 @ 10:36 am

    Plamy z czekolady trudno usunąć – wiem coś o tym.
    Moim sposobem na tego rodzaju zabrudzenia jest po prostu usunięcie resztek czekolady (tak,aby nie wcierać pozostałości w tkaninę)i przepłukanie materiału w lekko ciepłej wodzie z dodatkiem mydła lub proszku.
    Ten sposób pomaga przynajmniej na niewielkie plamy.

Dodaj komentarz

Zachęcamy wszystkich czytelników, do podzielenia się swoją wiedzą w danym temacie. Dodajcie swój komentarz, napiszcie w nim swoje własne doświadczeni i sposoby. To dzięki wam, porady i ciekawostki na tej stronie mogą być jeszcze bardziej wartościowe! Serdecznie zapraszamy!