PORADNIK DOMOWY

praktyczne wskazówki i porady dla każdego

Zawał serca nadal groźny

Zawał serca jest jedną z najczęściej dotykających mieszkańców Europy dolegliwości. Choć zdaje się być dobrze znany i oswojony, to jednakże trzeba brać pod uwagę, że takie właśnie myślenie często nie sprzyja odpowiednio szybkim reakcjom. A w przypadku zawału serca najistotniejsze jest to, aby zareagować właściwie oraz udać się natychmiast po pomoc lekarską, nie czekając aż dolegliwości same ustąpią.

Charakterystyka zawału serca

Zawał serca jest chorobą, która objawia się częściową martwicą serca powstałą na skutek zablokowania tętnicy przez blaszkę miażdżycową. Rzadko kiedy zawał serca występuje jako dolegliwość towarzysząca, ale zdarza się również u osób w bardzo ciężkim stadium choroby niedokrwiennej, bądź u pacjentów, którzy nie podejmują leczenia takiej choroby. W niektórych przypadkach zawał może też być następstwem nagłego zdarzenia, np. wypadku komunikacyjnego – wówczas przyczyny są zwykle bardziej “mechaniczne”.

Zawał mięśnia sercowego występuje o wiele częściej u mężczyzn niż u kobiet, jednak nie jest prawdą, że dotyka tylko płci męskiej. Kobiety są narażone na zawał zwykle w późniejszym wieku, bo dopiero od ok. 50 roku życia, kiedy mężczyźni zazwyczaj zaczynają doświadczać objawów zawału już po ukończeniu 35 lat. Częstsze występowanie zawału u mężczyzn jest tłumaczone m.in. faktem, że kobiety bardziej dbają o swoją wagę, wygląd, a także odpowiednią dietę, podczas gdy przyczyny zawału serca niejednokrotnie leżą właśnie w nieprawidłowej diecie, która prowadzi do odkładania się złego cholesterolu, a w efekcie – do choroby wieńcowej i samego zawału.

Czynniki ryzyka przy zawale serca

Istnieje grupa przyczyn, które zwiększają ryzyko wystąpienia zawału mięśnia sercowego. Prócz wspomnianych już chorób – niedokrwiennej serca oraz miażdżycy – jest to przede wszystkim zbyt wysoka waga ciała. Osoby otyłe o wiele bardziej obciążają układ krążenia. Co więcej, należy pamiętać, że w wielu przypadkach otyłość spowodowana jest niskim poziomem ruchu oraz dietą, która jest bogata w “zły” cholesterol LDL. To właśnie on odkłada się na ścianach żył i tętnic, a oderwana blaszka miażdżycowa najczęściej jest bezpośrednią przyczyną zawału.

Osoby, które prowadzą przede wszystkim siedzący tryb życia czy palą papierosy również znajdują się w grupie podniesionego ryzyka zawału serca. Co więcej, na zawał chorują również pacjenci, którzy cierpią na inne choroby, głównie cukrzycę czy wysoki poziom kwasu moczowego.

Ryzyko wystąpienia zawału serca wzrasta, jeśli w najbliższej rodzinie znajdowała się osoba, która przeszła zawał. Uważne powinny być również te osoby, w których rodzinie występują choroby układu krążenia – wszystko to powinno skłonić do częstszych wizyt u specjalisty w celu nadzorowania stanu zdrowia i szybkiego wykrycia ewentualnych odstępstw od normy.

Leczenie zawału serca – liczy się czas

Zazwyczaj głównym objawem zawału serca jest po prostu duszący ból w klatce piersiowej, powodujący trudności z oddychaniem. Niestety, objawy zawału serca mogą być też mniej oczywiste, na przykład wiele osób cierpi na uczucie mdłości oraz wymioty – objawy zbliżone do choroby wrzodowej czy zgagi. Niemniej, będąc w grupie ryzyka dobrze jest natychmiast udać się do lekarza – im szybciej dojdzie do diagnostyki oraz interwencji lekarskiej w szpitalu, tym mniejsza część serca ulegnie zniszczeniu, co będzie oznaczało szybsze wyzdrowienie i możliwość powrotu do pełnej sprawności. W wielu przypadkach zignorowanie wystąpienia pierwszych objawów zawału serca kończy się trwałym uszkodzeniem serca, koniecznością zmiany dotychczasowego trybu życia, a nawet śmiercią. Po więcej na stronie zawalserca.net.Dodaj komentarz

Zachęcamy wszystkich czytelników, do podzielenia się swoją wiedzą w danym temacie. Dodajcie swój komentarz, napiszcie w nim swoje własne doświadczeni i sposoby. To dzięki wam, porady i ciekawostki na tej stronie mogą być jeszcze bardziej wartościowe! Serdecznie zapraszamy!