PORADNIK DOMOWY

praktyczne wskazówki i porady dla każdego

Trądzik różowaty

Okazuje się, że na trądzik różowaty cierpieć może nawet 10% populacji jednak statystyki te nie muszą być wiążące bowiem wielu pacjentów bagatelizuje problem i nie zgłasza się do dermatologów w celu odpowiedniego leczenia.

Najczęściej na tą chorobę skóry cierpią osoby po 30 roku życia, najbardziej ostre stadium przypada na wiek pomiędzy 40 a 50 rokiem życia. Częściej zauważa się trądzik różowaty u kobiet natomiast to mężczyźni borykają się z jego najcięższą postacią.

Co więcej, niestety aż co u trzeciej osoby, u której zdiagnozowano trądzik różowaty występuje postać oczna choroby. „Postać oczna dotyczy około 30% pacjentów z trądzikiem różowatym. Występuje w niej zapalenie powiek, spojówek i tęczówki. U nieleczonych pacjentów choroba może objąć również przednią komorę oka oraz rogówkę. Zajęcie rogówki może być przyczyną ślepoty i w konsekwencji wymagać przeszczepu tego narządu. Chorzy skarzą się głównie na uczucie „piasku pod oczami” oraz światłowstręt. Zajęcie oczu często jest obustronne, a ciężkość nie zawsze koreluje z ciężkością zajęcia skóry. Pacjenci z tą postacią wymagają leczenia przy współpracy dermatologów i okulistów” – mówi dr n. med. Marta Malek dermatolog z Clinica Dermatologica w Gdańsku.

Jakie są objawy choroby?

W pierwszym etapie to jedynie podrażnienie skóry, które objawia się najczęściej czasowym zaczerwienieniem centralnej skóry twarzy. Podrażnienie ego rodzaju może pojawiać się już na kilkadziesiąt lat wcześniej przed najbardziej ostrym stanem choroby. Właśnie dlatego tak trudne jest leczenie trądziku tego rodzaju w początkowej fazie choroby – wtedy po prostu nie jest odpowiednio rozpoznawany.

Dopiero w późniejszym etapie pojawiają się charakterystyczne pajączki, czyli popękane naczynka a rumień praktycznie nie schodzi ze skóry twarzy. Co więcej, pojawiają się wykwity w postaci czerwonych, niewielkich krostek wypełnionych półpłynną mazią, Podrażnienie twarzy może powodować ból, szczypanie, pieczenie, swędzenie i uczucie napięcia skóry.

Czy trądzik różowaty można wyleczyć?

Trądzik różowaty jest chorobą przewlekłą i ciężką w leczeniu. Bardzo często pacjent zauważa nawroty choroby, ciężko o skuteczną terapię. Niepocieszającym jest również fakt, iż trądzik bardzo często pozostawia mało estetyczne blizny potrądzikowe, które również wymagają specjalistycznych zabiegów, by zostały zniwelowane.

Sprawdź także: Usuwanie blizn potrądzikowych.

Wyróżnić można co najmniej kilka odmian trądziku różowatego i warto przy tym dodać, że na te najcięższe najczęściej cierpią mężczyźni.

W najpowszechniej występującej postaci, trądzik objawia się rumieniem na twarzy i wykwitami w postaci czerwonych krostek, do tego dochodzą jeszcze popękane naczynka. W tych rzadziej występujących odmianach, trądzik różowaty to guzy i grudki, które pojawiają się główni na nosie i policzkach wraz z nieustającym rumieniem, obrzękiem twarzy i bardzo rozszerzonymi porami.

Bardzo często pacjent nie może cieszyć się skuteczna terapią – okazuje się, że doświadczeni dermatolodzy skorzystają dzisiaj z co najmniej kilku metod leczenia trądziku różowatego jednocześnie i tylko wtedy można liczyć na całkowite wyleczenie.

Sprawdź również: Gabinet dermatologiczny dr n. med. Doroty Kozickiej.

Przede wszystkim stosuje się antybiotykoterapię, na przykład metronidazolem. Dermatolodzy zalecają też farmakoterapię miejscową kremami i roztworami o działaniu antybakteryjnym i przeciwzapalnym. Co więcej, dzisiaj stosuje się szereg zabiegów z zakresu medycyny estetycznej. Najlepszą skuteczność wykazuje laseroterapia oraz krioterapia jednak są to zabiegi, których należy wykonać całą serię, by zobaczyć efekty.Dodaj komentarz

Zachęcamy wszystkich czytelników, do podzielenia się swoją wiedzą w danym temacie. Dodajcie swój komentarz, napiszcie w nim swoje własne doświadczeni i sposoby. To dzięki wam, porady i ciekawostki na tej stronie mogą być jeszcze bardziej wartościowe! Serdecznie zapraszamy!