PORADNIK DOMOWY

praktyczne wskazówki i porady dla każdego

Czy liszaj twardzinowy jest groźny?

Bolące, swędzące i piekące zmiany w okolicach narządów intymnych mogą świadczyć o chorobie, jaką jest liszaj twardzinowy. Chociaż choroba ta zaliczana jest przez lekarzy dermatologów, ginekologów i wenerologów do schorzeń wenerycznych to warto zaznaczyć, że niemożliwym jest jej zarażenie od drugiego człowieka.
Liszaj powstaje na skutek niedostatecznie odpornego układu autoimmunologicznego. Jego przyczyn powstawania może być jednak więcej. Wyróżnić można zaburzenia hormonalne i tarczycowe, zarażenie wirusem brodawczaka ludzkiego bądź krętkami, chorobę cukrzycową oraz dziedziczenie.
Liszaja diagnozuje się nawet 10 razy częściej u kobiet aniżeli u mężczyzn, najrzadziej cierpią na niego dzieci – rozpoznaje się go za to często u chłopców ze stulejką.

Objawy

Liszaj twardzinowy ma charakterystyczne objawy i doświadczony lekarz raczej nie pomyli się w diagnozie. To małe krostki o jasnym, perłowym kolorze, które w fazie zaawansowanej zmieniają się w blaszki z owrzodzeniami i wybroczynami. To właśnie one powodują świąd, pieczenie i ból. Pacjent nie może powstrzymać się od drapania zmian skórnych, co powoduje rany i przenoszenie wykwitów w inne partie ciała.
Liszaj pojawia się najczęściej w miejscach intymnych, tylko u co piątego pacjenta wykwity występują na innych częściach ciała, bardzo rzadko rozpoznaje się do w jamie ustnej. U kobiet krost są widoczne na łechtaczce, sromie i cewce moczowej, co powoduje ból w czasie oddawania moczu. U mężczyzn wykwity zauważyć można na prąciu i żołędziu, przez co niemożliwym staje się inicjacja seksualna. U pacjentów obu płci dochodzi też do rozwoju choroby na odbycie.

Jak leczyć liszaja twardzinowego?

Przede wszystkim konieczna jest profesjonalna pomoc lekarska. Jak potwierdza doświadczony lekarz – „Lekarze o różnych specjalizacjach stanowią kompetentny zespół ekspertów, co znacznie skraca czas terapii. Sprawia też, że postawienie diagnozy i wybór odpowiedniego dla danego pacjenta leczenia, jest optymalny i zmniejsza wszystkie ewentualne ryzyka” – podkreśla dr Igor Michajłowski z Clinica Dermatologica, co roku leczący kilkaset przypadków liszaja twardzinowego u pacjentów z całej Polski.
Leczenie w pełnej kontroli lekarskiej jest skuteczne. Oczywiście najlepsze efekty uzyskuje się w początkowej fazie choroby, wtedy też kuracja trwa najkrócej – wystarczy smarować zmienione miejsca maścią o działaniu przeciwzapalnym. W zaawansowanej fazie dołączana jest najczęściej antybiotykoterapia doustna.
Niestety, pacjenci zgłaszają się do lekarza zazwyczaj dopiero wtedy, gdy schorzenie staje się naprawdę uciążliwe, powodujące niemożność codziennego funkcjonowania. Wpływ na to mają objawy, które są widoczne na genitaliach – choroba ta zalicza się do jednych z najbardziej krępujących.
Trzeba zaznaczyć, że leczenie liszaja jest konieczne. Bagatelizowanie problemu może przyczynić się do groźnych powikłań. Następstwem wykwitów skórnych może być nawet rak szyjki macicy, rak prącia bądź rak odbytu. Poranione owrzodzenia są też przyczyną powstawania blizn, które stanowią ogromny dyskomfort dla pacjenta.

Artykuł powstał przy współpracy z portaldermatlogiczny.plDodaj komentarz

Zachęcamy wszystkich czytelników, do podzielenia się swoją wiedzą w danym temacie. Dodajcie swój komentarz, napiszcie w nim swoje własne doświadczeni i sposoby. To dzięki wam, porady i ciekawostki na tej stronie mogą być jeszcze bardziej wartościowe! Serdecznie zapraszamy!