PORADNIK DOMOWY

praktyczne wskazówki i porady dla każdego

Choroby pasożytnicze u dzieci – lamblioza

Choroby pasożytnicze najczęściej dotykają dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym. Kilkulatki nie mają bowiem w pełni wykształconego systemu immunologicznego, a ponadto często zapominają o podstawowych zasadach higieny podczas zabawy, jedzenia i korzystania z toalety. Dzieci lubią także słodycze, które są doskonałą pożywką dla pasożytów, zagnieżdżających się w układzie pokarmowym.

Kiedy dziecko choruje na lambliozę?

Przyczyny lambliozy, czyli jednej z najpopularniejszych chorób pasożytniczych u dzieci, są bardzo prozaiczne. Do zakażenia dochodzi bowiem na skutek wypicia lub zjedzenia pokarmu, w którym obecne są cysty lamblii. O zakażenie nietrudno także w szkolnej toalecie, gdy jedno z dzieci choruje – cysty są bowiem wydalane z kałem. Ponadto kontakt z cystami można mieć w trakcie zabawy z chorymi na lambliozę zwierzętami czy na basenie.

Objawy lambliozy nigdy nie są charakterystyczne, jednak w przypadku dzieci symptomy chorobowe występują częściej, niż u osób dorosłych. Dzieci często skarżą się na bóle brzuszka i tracą apetyt na większość posiłków. Mają jednak sporą ochotę na słodycze i z chęcią zjadają czekoladę lub cukierki. Rodzice mogą wtedy uznawać ból brzucha za objaw przejedzenia się słodkościami.

Ponadto dzieci z lambliozą mogą być bardzo apatyczne, niespokojne i mieć szarą lub bladą cerę. Typowym objawem jest też brak przybierania na wadze lub wręcz utrata masy ciała przez dziecko. W zaawansowanej postaci choroby mogą pojawić się też biegunki z domieszką krwi i śluzu, występujące na przemian z zaparciami. Dziecko może też mieć wysypkę, stan podgorączkowy i skarżyć się na bóle głowy lub ogólne osłabienie.

Kiedy do lekarza?

Jeżeli podejrzewamy, że dziecko mogło zarazić się pasożytem, należy niezwłocznie zabrać je do lekarza i powiedzieć mu o swoich przepuszczeniach. Powinien on wysłać dziecko na prosty test diagnostyczny, który polega na zbadaniu próbki kału na obecność cyst lub dorosłych pasożytów. Gdy badanie potwierdzi zakażenie lambliozą, konieczne będzie rozpoczęcie kuracji przeciw pasożytom. Poddane kuracji zostanie nie tylko chore dziecko, ale i cała jego rodzina. Leczenie lambliozy jest bowiem bardzo trudne, gdyż zarazić się nią jest bardzo prosto, a każda kolejna terapia jest coraz mniej skuteczna. W przypadku posiadania zwierząt domowych, warto też zabrać je do weterynarza i odrobaczyć dla pewności, że to nie one są źródłem zakażenia.

Leczenie farmakologiczne lambliozy zwykle przebiega w kilku etapach. Podanie środka przeciw pasożytom rozkładane jest na kilkutygodniowe odstępy w celu wyeliminowania całej populacji lamblii. Pierwsza dawka leku ma bowiem na celu zabić bytujące w przewodzie pokarmowym pasożyty, a kolejne dawki mają zwalczyć lamblie, które pojawiły się później w wyniku ewentualnego samozakażenia się chorego.

Ważna jest także odpowiednia higiena w domu chorego dziecka. Rodzice powinni gruntownie wysprzątać cały dom – wyczyścić toaletę środkiem z dodatkiem związków chloru, wyprać pościel, bieliznę i pidżamkę dziecka w gorącej wodzie, a także restrykcyjnie przestrzegać mycia owoców i warzyw przed zjedzeniem. Konieczne jest również zabezpieczenie wszelkiej żywności przed dostępem owadów, gdyż często lamblie są roznoszone przez muchy.

Należy również zapamiętać, że dziecko trzeba uczyć zasad higieny osobistej i być konsekwentnym jeżeli chodzi o przymus mycia rąk przed posiłkiem i po skorzystaniu z toalety. Warto również wpajać dziecku, że nie powinno dotykać spotkanych na ulicy zwierząt – zwłaszcza tych, które są bezdomne i prawdopodobnie zarażone pasożytami.2 Responses

  1. Anka December 13 2015 @ 8:23 pm

    Bóle brzucha u dzieci powinny być zawsze sygnałem alarmowym. Nie można ich lekceważyć, bo to właśnie dzieci najczęściej chorują na lamblie. Najbardziej istotne są w tym przypadku szybkie leczenie i powtarzanie zabiegów higienicznych, by nikt inny w rodzinie lambliami się nie zaraził.

  2. Matka December 14 2015 @ 2:17 pm

    Jakie badania na lambliozę wykonać? Można iść prywatnie i z wynikami od razu do lekarza, żeby czasu nie tracić. Wystarczy pobrać krew czy zrobić też badania moczu i kału?

Dodaj komentarz

Zachęcamy wszystkich czytelników, do podzielenia się swoją wiedzą w danym temacie. Dodajcie swój komentarz, napiszcie w nim swoje własne doświadczeni i sposoby. To dzięki wam, porady i ciekawostki na tej stronie mogą być jeszcze bardziej wartościowe! Serdecznie zapraszamy!